понеделник, 19 октомври 2020 г.

Китайски дипломати атакуват тайвански дипломат във Фиджи

Китайски дипломати са нападнали тайвански дипломат на приема по повод Националния ден на Тайван във Фиджи, като тайванският дипломат се е наложило да отиде в болница. 

По информация на Министерството на външните работи на Тайван, двама представители на китайското посолство в столицата Сува са шпионирали празника, организиран от Тайпейския търговски офис във Фиджи, и са опитали да снимат 100-те души, присъстващи на събитието. Сред посетителите на приема са били представители на чужденстранния дипломатически корпус, на международни организации, на НПО и на китайската общност във Фиджи. 

Когато човек от тайванското представителство във Фиджи отишъл при тях и поискал да се оттеглят, те отказали и започнали физическо стълкновение. По време на сбиването китайците ударили по главата тайванеца и впоследствие му се наложило да потърси медицинска помощ. 

Китайското посолство от своя страна отрича обвиненията и твърди, че един от неговите служителите е пострадал.

„Същата вечер служителите на Тайпейския търговски офис във Фиджи действаха провокативно срещу служителите на китайското посолство, които изпълняваха служебните си задължения в публичната зона извън мястото на провеждане на събирането, причинявайки наранявания и щети на един китайски дипломат“, се казва в позицията на китайското посолство във Фиджи по този повод. 

Добре е да знаем, че според логиката на китайските комунисти, шпионирането и тайното фотографиране на хората, присъстващи на събития, организирани от Тайван, е изпълнение на "служебни задължения." 

Както и да го мислим, хората от ККП са нямали никаква работа на или около това събитие. Отишли да, за да шпионират, видели са ги, сбили са се и сега го играят "жертви." В интерпретацията на случилото се обаче виждаме и обичайното китайско високомерие, съчетано с оплакване. Това показва накратко дипломатическото обръщение на китайското посолство. Целта на упражнението, разбира се, е да се оказва натиск над тайванските представителства по света и да се следят лицата, които с присъствието на подобни събития демонстрират своята подкрепа за Тайван, а също така в дългосрочен план, целта е да се свива международното пространство на Тайван по всички възможни начини.

Естествено, че събитието не нарушава никакъв принцип "Един Китай", както и никакви регулации на Фиджи. Хората по целия демократичен свят имат право на свободни събрания, имат право и на мнение, включително да не харесват политиката на Китайската комунистическа партия. Цялата работа е в прекомерната амжиция на Пекин да притиска политическият враг в лицето на Тайван. 

събота, 10 октомври 2020 г.

Честит празник, Тайван!

Днес е 10 октомври - Национален ден на Република Китай (Тайван). 

Тайван е силна демокрация, която всеки ден доказва, че свободата и плурализмът са естествената среда за развитие на предприемчивостта, културата, науката и личната отговорност. 

Честит празник, Тайван!



петък, 21 август 2020 г.

Войната, която никога не беше?

Пенсионираният адмирал от американския флот Джеймс Уинефелд и Джеймс Моръл публикуваха провокиращ размисли текст в сайта на U.S. Naval Insitute. 

Статията буди интерес още с интересното си заглавие - The War that Never Was? (Войната, която никога не беше), но с първите няколко зашеметяващи реда  нарпваво хвърля читателя в дълбокото. Защото статията е проекция в бъдещето и разказва за военната инвазия на Китай срещу Тайван, която ще се случи през 2021 година и за която САЩ никак не са готови. 

Статията предлага и интересен поглед върху различни механизми, чрез които Китай търси претекст за нашествие в Тайван: "Неправителствените гласове на острова, организирани като заблуждаваща операция от китайските разузнавателни служби, сега призоваха за пълна независимост, създавайки основание Пекин да придвижи своя правен иск." 

И нещо доста реалистично: "На сутринта на 20 януари ... правителството на Тайван разбра, че американските сили ще изискват твърде много време ... В средата на сутринта, осъзнавайки, че Тайван е на ръба на кръвоносната баня, Цай Ин-уън с неохота капитулира пред исканията на Си." 

За някого статията може да изглежда като футурология, но всъщност тя е отличен пример за т.нар. scenario - planning (планиране на сценарии). Авторите повдигат въпроси, които следва да вземем предвид, когато разглеждаме изключително сложните отношения от двете страни на Тайванския проток. Например колко силно да е говоренето за независимост? Трябва ли то да се избягва в опит за запазване на временното (но продължаващо десетилетия) статукво? Докъде трябва да стигат американските политици в антикитайската си риторика? Готова ли е американската държавна и военна система да функционира ефективно в условията на предизборна ситуация или на оспорвани избори и политическа криза? Пекин би ли се ангажирал в открит конфликт със САЩ, или ще приложи старата тактика на Сун - Дзъ "победи без бой"? Възможен ли е изобщо блицкриг в случая с Тайван или при какви обстоятелства би бил възможен? Какви варианти за обратно действие имат САЩ? Какви ще са реакциите на демократичните европейски държави в случай на светкавична окупация на Тайван от страна на Китай? 



събота, 9 май 2020 г.

Тайван с нов/стар премиер

На пресконференция в петък президентът на Тайван Цай Ин-Уън заяви, че след като започне своя втори мандат на 20 май, тя отново ще предложи за премиер на страната Су Цзен-Чан. 

"За Тайван е късмет да има премиер, който да се грижи за страната, както той", посочи президентът Цай. Чан върна комлимента, като каза, че е имал възможност чрез пряката си работа с Цай да види нейната мъдрост, смелост и търпение.


Чан ръководеше правителството на Тайван през първия мандат на Цай и тя заяви, че неговите постижения са очевидни. Потвърдено е, че две от знаковите фигури в кабинета също остават на постовете си - вътрешният министър Хсу Куо-юн и външният Джоузеф Ву. Анализаторите смятат, че поради все още сериозната опасност от Covid-19, президентът Цай няма да прави много промени в кабинета, за да запази неговата стабилност.  

Репортаж на английски от Formosa TV може да видите тук: 

петък, 8 май 2020 г.

Президентът Цай с рекордно одобрение от 75%

Почти 75% от гражданите на Тайван одобряват дейността на президента Цай Инг-уън, съобщи Formosa TV.


След като през януари Цай постигна категорична победа с най-високия абсолютен резултат от гласоподаватели на избори в историята на страната, нейните решителни действия за справяне със заплахата от Covid-19 утвърдиха позицията й като лидер на страната.

Гражданите, които не одобряват Цай, са едва 14%.
Одобрението на Цай порасна с 22% в сравнение с декември миналата година, когато предизборната кампания беше в разгара си. 




неделя, 3 май 2020 г.

Австралия ще подкрепи Тайван за членство в СЗО

Австралия ще подкрепи завръщането на Тайван в Световната здравна организация със статут на наблюдател четири години след изключването на острова по искане на Пекин.

Позицията на австралийското правителство беше оповестена в отговор на апела на министъра на здравеопазването на Тайван Чен Ши-чунг към международната общност. Правителството потвърди дългосрочното становище на Австралия, че Тайванима право да участва в практическо сътрудничество в здравната агенция на ООН.

Още когато в Австралия започна дискусия по въпроса, Китай реагира много остро и китайският посланик се държа рязко и грубо, опитвайки се да притисне южната страна. Сега решението със сигурност ще доведе до още дипломатически огън по австралийската страна. 

В самата Австралия решението не правителството не беше прието еднозначно и срещна опозиция главно от големи корпорации. Представители на корпоративните интереси - минният магнат Андрю Форест и медийният бос Кери Стоукс - призоваха правителствтото да се въздържи от това решение, защото то може да засегне техните огромни бизнеси. 

Вероятно кулминацията на напрежението ще е на събранието на СЗО на 17 май, когато Австралия ще официализира призива си за независимо световно разследвне на произхода на коронавируса в Китай. Очаква се, че САЩ и Канада също ще се застъпят Тайван да получи статут на наблюдател, след като стана една от първите страни, които успешно потискат коронавируса, въпреки географската, икономическата и културната близост с Китай. В света вече се говори за "Тайвански модел" и страната се дава за пример в справянето с Covid-19. Всъщност още в началото на март независимите наблюдатели отчетоха драстичната разлика в нивата на заболяемостта в Тайван и Китай. Дори в момента, след като успешно е потиснал забляването, Тайван помага на други страни (за неудоволствие на Пекин). При това положение защо Тайван да не бъде част от СЗО? Какъв е проблемът?

Както е известно, Китай оказва системен натиск за изключване на Тайван от всички форми на международно сътрудничество. През 2016 година пд негово влияние страната бешеизключена от СЗО. В началото на 2020 година, отново под китайски натиск, Тайван не беше допуснат да участва в международните работни групи на СЗО за преодоляване на разпространението на коронавирусната пандемия. Редица световни организации подкрепят Тайван, дори Anonymous хакнаха сайта на СЗО и добавиха страница за Тайван.

Правните възможности за Тайван: тъй като официално не е признат като територия с ранг на държава и не членува в ООН, Тайван не може да е пълноправен член на СЗО, но има право да член със статут на наблюдател.

четвъртък, 30 април 2020 г.

Ролята на Тайван в глобалното управление в условията на Covid-19

Американският тинк-танк Global Taiwan Institute, специализиран в изследвания на тайванския въпрос, организира интересен виртуален семинар на тема "COVID-19 and Taiwan’s Role in Global Governance", който беше излъчен на живо в YouTube. 



В момента, в ситуацията на глобална пандемия на COVID-19, много експерти и държави изтъкват реакцията на Тайван за нейната ефективност, особено като се имат предвид географската близост и интензивните транспортни връзки на острова с Китайската народна република.

Докато някои финансово мотивирани коментатори възхваляват „Китайския модел“ за отговора на Пекин на пандемията, други, включително САЩ, сочат „Тайванския модел“ като успешния отговор на демокрацията на пандемията. Разпространението на COVID-19 засегна обществата по целия свят, а това стана разкри слабостите в здравните и икономически модели зна много страни. Една забележителна черта, която отличава Тайван на фона на тези слабости, е изключителната организация на здравната му система.

На фона на безспорните успехи на Тайван, изпъква един сериозен проблем в управлението на глобалната криза - изключването на Тайван от международната група, която работи по справянето с пандемията. Групата е сформирана от Световната здравна организация (СЗО), за да координира и ръководи глобалната здравна реакция. Тов доказва за пореден път, че отношенията от двете страни на Тайванския пролив политизират дори хуманитарните дейности. Виртуалният семинар обсъжда сътрудничеството на Съединените щати и Тайван в борбата с COVID-19, „Тайванския модел“ срещу „Китайския модел“ и отражението им в глобалното управление.

Ето какво каза Винсент Чао:

Според мен, Тайванският модел се състои от три T: 1) прозрачност (подход за включване на цялото общество, горещи линии, чести съобщения за обществени услуги), 2) технология (интелигентни системи за наблюдение) и 3) работа в екип (цялостен правителствен подход, вместо усилия само от отделни министерства). Доказано е, че този модел работи в демократичните страни и се надяваме да го споделим с другите и СЗО.
...
Забележка: Трите Т са на английски: Transparency, Technology, Team-work.

събота, 18 април 2020 г.

Тръмп за китайския журналист: Отрежете го сега!

Миналата седмица ви разказахме случай как журналист от китайска правителствена пропагандна медия се представя пред света света като тайванец. Това далеч не е първият случай - има данни за доста подобни случаи, в които хора от държавните медии в Китай използват много подобрия имидж на Тайван и се представят за тайвански журналисти. Този път обаче случката набра популярност, защото наглата лъжа се случи на пресконференция в Белия дом. 

Новината стигна до Доналд Тръмп, който видя видео от пресконференцията и каза за агента: Cut him off now! Отрежете го сега! 



Точно така трябва да се прави с подобни лицемерни пропагандисти! 

четвъртък, 9 април 2020 г.

Китайски журналисти лъжат, че са от Тайван

Многостранната война на Китайската народна република срещу Република Китай (Тайван) стигна до невероятни размери. Ето няколко примера от последните години: 
  • Пекин изнудва страните по света да поддържат дипломатически отношения с него, само ако нямат такива с Тайпе. 
  • Пекин заплаши международните самолетни компании, че няма да им дава достъп до своите летища, ако в разписанията си за полети не пишат "Тайван, Китай", вместо "Тайван", както преди. 
  • Пекин наложи за Световната здравна организация да изключи Тайван през 2016 година - решение, което при сегашната пандемия на Covid-19 изглежда изключително нечестно. 
  • Пекин използва тролове в социалните мрежи Twitter и Facebook, за да клевети Тайван и да разпространява невярна информация. 

А ето че другарите комунисти от Пекин започнаха да дълбаят дъното. На вчерашната пресконференция на президента на САЩ Доналд Тръмп и държавния секретар Майк Помпео, журналист от китайска държавна телевизия се представи за репортер от Тайван и зададе глупави въпроси - явно в жалък опит да получи от президента отговор, който след това да използва за пропаганда в Китайската народна република. 


На пресконференцията китайският журналист се представи за тайванец, а след това пред Белия дом предаде репортаж за китайската Shanghai Dragon TV. Това забеляза една от тайванските потребителки в Twitter, която дори направи колаж с двойната идентичност на китайския журналист. Ясно защо. Китайците са вече доста дискредитирани пред света в много отношения и това обяснява защо използват тайванска идентичност - със своята демократичност, прозрачност и отчетност пред гражданите си и пред света, ръководството на Тайван вдъхва доверие и уважение, така че е лесно да се скриеш зад добрата репутация на друга страна.

Можете да изгледате цялата пресконференция тук:

сряда, 1 април 2020 г.

"Номерът на китайката" или как ККП лъска имиджа си пред света

Още като дете бях чувал израза "номерът на китайката" - като синоним на умения, свързани с гъвкавост - способността да танцьорката да се увърта и извива по разни невероятни начини.

Но днес си мисля за "номера на китайката" в друг смисъл - за това,  че Китай играе добър приятел из целия свят и под претекста за икономическо сътрудничество бавно и деликатно пуска пипала в различни държави, че в глобалния свят, в който Китай е наричан "фабриката на света", повечето от нас пряко или косвено сътрудничат с Китай или купуват стоки, произведени в Китай. 

Мислех си обаче, че когато имаме вземане - даване с Китай, това никога не е само бизнес. Ръководството на ККП е хитро и знае, че когато не може да пробие направо, ще заобиколи, но ще продължи към целта си бавно и методично - така, както питонът се увива около жертвата си.  Китайската комунистическа партия налага различни изисквания и условия, а аз - човек, роден и израснал в комунистическа диктатура - не бих искал да живея в свят, в който китайската компартия ще диктува правилата.

Ето ви един нагледен пример как ККП прилага "номера на китайката", изграждайки положителния образ на комунистически Китай като едно романтично, пасторално и извън времето общество. За свое лице ККП са избрали скромното и отрудено селско момиче 李子柒 (на английски Liziqi), което има привилегията да ползва YouTube и Facebook в Китай (където те са блокирани) с разрешението на китайското правителство. Зад нейните видеа стои голям екип от сценаристи, оператори, техници, озвучители, монтажисти и т.н. Това не са простички self-made видеа, които би направил един истински фермер от Италия - това са направо кратки филми, чиято цел е да оставят зрителя в захлас. И аз бих бил захласнат, ако показваше живота на овчари от Нова Зеландия, моряци от Исландия или земеделци от Тайван. Но тези видеа са пропаганда. Може би не е случайно, че точно днес - на 1 април - реших да пиша за това. Бъдете нащрек за всяка информация, което идва от Китайската народна република! Защото в Пекин всеки ден е 1 април!

понеделник, 30 март 2020 г.

Тайван кани на своя територия експулсираните от Китай американски журналисти

Джоузеф Ву, министър на
външните работи на Тайван.
Китайското правителство експулсира кореспондентите на три водещи американски медии: Ню Йорк Таймс, Уошингтън Поуст и Уолстрийт Джърнъл. Трите медии подробно отразяваха нарушаването на човешките права в Китай (например на уйгурите) и избухването на пандемията на коронавируса. Тяхната обективност и критичност към действията на Китайската комунистическа партия им спечели неприязън и санкции. 

Външният министър на Тайван г-н Джоузеф Ву покани трите медии да установят своите кореспондетски бюра за региона в Тайван. Министър Ву беше категоричен, че чуждестранните медии няма да имат проблеми от такъв характер в Тайван, защото страната му цени свободата и демокрацията:



Любопитно е да коментираме аргументите на китайската страна. Според Пекин, експулсирането на тримата кореспонденти е в отговор на ограничения, наложени от Вашингтон на някои китайски държавни медии. Но точно тук има принципно положение: справедливо ли е Китай да насочва своя огън срещу срещу независими частни медии, които нямат общо с американското правителство и не са финансирани от него? 

Смятам, че това е несправедливо решение и не следва принципа на реципрочност. Големият проблем на китайското правителство с чуждестранните медии е, че не може да влияе на повечето от тях какво съдържание да генерират. И след като не може да промени тяхната политика и свобода на изразяване, комунистическото ръководство в Пекин просто се отървава от тях.

събота, 28 март 2020 г.

Американският президент подписа TAIPEI и законът вече е в сила!

На 26 март президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа TAIPEI.


Абревиатурата TAIPEI се отнася за Taiwan Allies International Protection and Enhancement Initiative - това е специален закон, който премина през 10-месечна процедура на всички нива на законодателната власт в Съединените щати, докато се превърне в пълноправен акт. Феноменалното е, че това се случи с единодушната подкрепа и на двете политически партии - републиканци и демократи. 

С  TAIPEI Съединените щати се ангажират за следното: 
  • да подкрепят Тайван в укрепването на неговите официални дипломатически отношения, както и неофициалните партньорства със страни от Индо-Тихоокеанския регион и по целия свят;
  • да увеличат своите връзки в областта на икономиката, сигурността и дипломацията с държави, които демонстрират добри отношения с Тайван;
  • да намалят своята ангажираност в областта на икономиката, сигурността и дипломацията с държави, които предприемат сериозни или значителни действия за подкопаване на Тайван; 
  • да се застъпват за приемането на Тайван в международни организации със статут на наблюдател. 
Застъпничеството и подкрепата на САЩ за членство на Тайван в международни организации, които не изискват непременно международно признат статут на държавност за своите членове, са изключително важни. Свидетели сме на глобална пандемия от коронавирус, която налага засилване на международното сътрудничество, но същевременно под натиска на Китайската комунистическа партия Тайван не бе допуснат да участва във вземането на решения по въпроси, които го засягат пряко, нито се използва големият потенциал за научно-изследвателска и развойна дейност на страната и добрите й практики в превенцията на разпространението на заболяването Covid-19.

Приемането на TAIPEI премина през задължителната сложна и продължителна процедура на всеки закон в Щатите, защото се изисква одобрението и на двете камари на Конгреса. Той беше беше внесен на 23 май 2019 от републиканския сенатор Кори Гарднър, избран от Колорадо. През есента проектът беше разгледан първо от Комисията по външните работи, а след това беше гласуван от членовете на долната камара (Камарата на представителите) . 

На 4 март Конгресът одобри приемането на TAIPEI и на 16 март изпрати закона в Белия дом на президента Тръмп, който го подписa и така го легализира като действащ нормативен акт на САЩ. 

Коментарът относно TAIPEI на един от водещите политици сред демократите - Нанси Пелоси, беше следният

Законът TAIPEI чества и подкрепя ангажимента на Тайван към демокрацията, като запазва и насърчава позициите му на международната сцена. Задължително е Америка да насърчава нашите съюзници и партньори да засилят дипломатическите си връзки с Тайпе и да гарантираме, че Тайван има място на международната маса за вземане на решения, включително в Организацията на обединените нации. Днес и през всички дни Конгресът продължава да изпраща на света посланието, че Америка стои с Тайван.

четвъртък, 26 март 2020 г.

Китай ревнува, че Тайван помага на други страни

Заболяванията от Covid-19 в САЩ се разрастват бързо, ето защо Тайван  взе решение да дарява по 100 хиляди маски за лице седмично на САЩ. Още на 18 март двете страни излязоха с общо изявление, че ще си сътрудничат в справянето с коронавирусната пандемия. Това обаче доста подразни Китай. 

Съвсем в духа на болшевишката арогантност, говорителят на Китайската служба по въпросите на Тайван Жу Фен-лян квалифицира постъпката на тайванското ръководство като "конфронтация с родината"

Другарката Жу, говорител на Службата по въпросите на Тайван към Държавния съвет на Китайската народна република.

Разбира се, това е глупав аргумент. Редица страни по света са произлезли етнически и културно от Британската имперния, но да сте чули Великобритания да иска от САЩ, Канада, Австралия или Нова Зеландия да коленичат пред прародината и тя да им казва какви решения да вземат? Или  при разминаване в позициите да нарича мненията на тези страни "конфронтация"?

Външният министър на Китай, другарят Ву Жао-суан, беше още по-цветист в своята реакция за тайвано-американското сближаване в областта на общественото здраве. Той любезно заяви, че от ДПП* са станали "красиви за Съединените щати" и "по-отровни от вирусите." Мила политическа риторика. 

А как стоят нещата? Ето как: 

След като Тайван е произвел тези медицински маски сам, със собствените си ресурси и пари, има право да ги даде на когото избере. В момента САЩ се нуждаят от големи количества предпазни материали за своите лекари и медицински сестри, затова Тайван е решил да ги дари на САЩ. А това не е работа на Китай. Както не е негова работа, че Цай Ин-Уън спечели втори мандат с опустишителен резултат!


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Бележка: 
*ДПП - Демократическа пррогресивна партия, управляващата партия в Тайван, която излъчи за втори пореден мандат президента Цай Ин-Уън.

вторник, 17 март 2020 г.

Разговор с китайски трол в Twitter

Прави ми впечатление, че от около два месеца Twitter се пълни с китайски потребители. Някои от тях са официални лица - представители на министерства и институции. Мнозинството обаче са тролове, явно служители на някоя от тайните служби на Китайската народна република, на които е възложено да представят Китай в положителна светлина, да атакуват Тайван и да внушават, че западната обществена система е скапана, а тяхната - отлична.

Каква е мотивацията им? Първо, ККП осъзнава, че епидемията с коронавирус донесе негативен имидж на страната, включително и заради това, че отначало липсваше прозрачност и не се споделяше информация. Така че донякъде става дума и за кризисен PR. Второ, ККП много я боли, че на миналите през януари избори президентът Цай спечели с много и че Тайван се справя с коронавируса много успешно. Трето, добрата стара практика е да прехвърлиш отговорността от болната на здравата глава. В случая последната директива е да разпространяват внушения, че САЩ са създали вируса и са го внесли умишлено в Ухан (в това отношение китайците намират съюзник в лицето на Русия, чиито послушници по света и у нас също споделят подобна информация).

Най-невероятното е, че това твърдение излезе от официалния профил на говорителя на китайското външно министерство. Сега, според вас, защо китайски официални лица използват Туитър, след като той е блокиран в Китай? С каква цел? Очевидно не е за домашна употреба, а е за въздействие върху западния свят. Затова и китайският дипломат публикува статуси на английски. Затова и троловете, които са назначени да присъстват в социалните мрежи, пишат на английски. Те са регистрирани през януари - март тази година и са много активни в споделянето на информация, която облагодетелства китайското ръководство. Информацията е на английски, защото целта е колкото може повече да се "облъчват" западните потребители. Тези китайци не говорят помежду си - те само споделят, пресподелят и когато могат -- нападат някой неудобен. 

Ето един типичен такъв профил - на трол, наречен jesselu.


Засякохме се с трола под един статус на тайванското външно министерство в Twitter.


Аз коментирах и нещото веднага започна да репликира с упоритост, която показва, че заработва и се стреми да си изпълнява нормата.


От размяната на реплики ще видите как тролът се опитва да обвинява и заклеймява идеологически и политически опоненти, как извърта фактите и т.н. Когато стигнахме до невероятния парадокс, че той използва Туитър, който е всъщност забранен в Китай, той каза, че Тутър не бил забранен. За ЮТюб извъртя, че те не били блокирали каналите на разни терористи в уйгурския автономен район Синдзян. Да бе, да. YouTube не блокират терористи? Просто са достатъчно големи, за да си позволят да не играят по свирката на ККП (засега). И когато нямаше накъде повече да увърта, че китайското правителство блокира западни интернет компании, той рече, че това било поради икономически причини - протекция на местните компании. И съвсем оплетен с жалките си трлоствания, накрая обяви, че никога не е отричат, че сайтове като Twitter, Facebook, YouTube, Gmail и Wikipedia са блокирани в Китай. Проблемът бил в уменията ми за четене. :)

За разлика от jusselu, аз помня и знам защо Китай блокира Тубата - заради съдържание, отразяващо едни протести в Тибет, където местните протестираха срещу властта. В Тибет, а не в Синдзян. И протестираха, а не се занимаваха с тероризъм. А демонстрациите им бяха смазани. И вижте го лицемерния трол - нашата демокрация била кьопава, но той използва нейните постижения, като например да изразява свободно мнение, което аз не споделям. Но да допуснат платформи, които позволяват свободно изразяване на позиции и гледни точки, включително и опозиционни? Нееееее!

Ние, които сме част от демократичния свят, знаем много добре, че корпорациите мислят за печалби, че политиците използват големите интернет компании за политически цели и т.н. (Ама не е ли така е и в Китай, а?) Знаем, обаче, че дори нашите общества да са несъвършени, можем да ги подобряваме и го правим. Затова тук можем сравнително спокойно да критикуваме политическата класа, можем да сменяме управниците свободно чрез избори между конкурентни партии, а когато се появи информация за някаква сериозна издънка на политиците или на корпорациите, институциите вземат мерки и налагат санкции. А това възможно ли е в Китай? Ха-ха-ха (гробовен смях).

Въпросът, който се поражда при това нашествие на платени тролове е как ние, свободният свят ще реагираме на китайските манипулации и опити за икономическо и политическо влияние?


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Бележка:

Ако прочетете целия обмен на реплики, ще забележите, че тролът настоява следното: западните сайтове не са забранени или блокирани в Китай, те просто са достъпни чрез VPN, който се разрешава легално от правителството.
Те са си баш блокирани - ние с вас можем да посетим Байду, а обикновеният китаец не може да посети Фейсбук и да види профила на братовчеда - мигрант в България. Освен ако... Е, ако няма разрешена мрежа за това. Точно тук е заровено кучето. VPN вече се бяха появили в Китай, точно с цел да заобикалят бана над определени сайтове, затова правителството на Китай реши да наложи контрол и да издава лицензи за използването им. Правителството дава разрешение при точно определени условия. VPN се дава легално на лица и фирми, които имат бизнес и им е нужно да имат достъп до определени потребители. Също се дава и на институции за ползване с образователни или научни цели. (И както виждате - достъп имат тайните служби, за да могат тролове като jesselu да тролят на воля срещу нашето общество и нашите ценности).
От един милиард и четиристотин милиона китайци вероятно около 1-3% (14 - 40 милиона) имат достъп до глобалния интернет чрез VPN. От тях преобладаващата част са свързани с  органите на Партията и държавата или с отглежданите от нея големи форми, включително от IT сектора, който редовно "краде" западните иновации.
Редовите китайци не използват VPN. Освен това, както знаете, хората не обичат да си дават много зор, за да достигат до нещо. Най-лесно е с един - два клика да отиваш в родната социална мрежа, вместо да се мъчиш да искаш разрешения, да инсталираш VPN и т.н. Освен това одобрените от правителството VPN-и позволяват на службите да следят кои сайтове посещават потребителите. А на кого ми е приятно от народната милиция да го потърсят за справка и да пише обяснения? А нелегалните VPN-и, които някои хора използват, за да избегнат наблюдението на държавните органи, са с отделни криптирани сървъри и - естествено - са повод да получиш наказание.
Иначе тролът е прав - блокадата над западните платформи позволи в Китай да се развие отделен и голям пазар, защото за всяко голямо мобилно приложение там се създава алтернатива. Но това не е само пазар - в китайския случай това е държавен контрол над съдържанието, което се споделя. Това е пропагандата, която ние знаем много добре от времето на комунизма. 

петък, 6 март 2020 г.

Защо Тайван се справя с коронавируса, а Китай не?

Ралф Дженингс от "Гласът на Америка" задава въпроса и отговаря сам. При изключителната си близост до Китай, Южна Корея и Япония - държави, в които коронавирусът се разпространява упорито, Тайван остава остров на доброто здравеопазване и спокойствието. Причините: още през декември миналата година, при първите сведения за заразата, появила се в Ухан, страната въведе мащабни крачки като оценка на риска, анализ на големи данни, нови технологии и активно тестване. В резултат: 

Сега почти всяка обществена сграда в Тайпе предлага дезинфекция на ръцете и много от тях, като училищата, изискват всеки, който влиза, да се подложи на проверка на треска. Тайванските центрове за контрол на заболяванията всеки ден дават нова информация. През февруари те започнаха да регулират покупките на маски, за да се избегне паническото купуване.

Официалните лица в Тайпе предприеха "по-активен" подход в сравнение с други части на Азия, като спряха полетите от Китай, казва Дженингс. Стотици хиляди тайванци живеят и работят в Китай, както и много китайци - в Тайван, и всяка година много от тях се връщат в домовете си през първите да празнуват лунната нова година - модел на пътуване, който точно в този момент увеличаваше риска за Тайван. 

Центровете за контрол на заболяванията всеки ден публикуват съобщения с подробности дали има нови случаи на зарази, как може да са се разболели новите пациенти и дали някой друг може да бъде заразен. Единственият починал на острова например е шофьор на такси в 60-те си години, който обаче имал две едновременно протичащи заболявания.

Гражданите на Тайван смятат прозрачността за "много важна", казва депутатът Ло Чи-Чен, цитиран от Дженингс. Анализаторите смятат, че правителството се стреми да предоставя информация, която да държи хората нащрек, но без да нагнетява излишна паника. 

Така, предприемайки различни мерки, институциите в Тайван успяха да постигнат нещо невероятно и отначало изглеждащо немислимо: случаите на коронавирус в страната са само няколко десетки, и сред тях има само един смъртен случай.

Финландският политик Мико Карна коментира в Twitter:
Тайван успява да се пребори с избухването на коронавируса толкова добре заради:
1) Фантастична здравна система
2) Свобода на словото
3) Свобода на печата
4) Демокрация
Китай се провали, защото му липсва всичко това.

Ръководителят на икономическото представителство на ЕС в Тайван Филип Гржегоржевски също заяви в Twitter, че ЕС и Тайван споделят едни и същи ценности - демокрация, върховенство на правото и човешки права. Същият този демократичен Тайван успя бързо да овладее коронавируса, въпреки интензивния пътнически поток между страната и Китай, с което дава пример на другите държави как може да се действа при подобни извънредни обстоятелства. 

Може би се чудите каква е връзката между публичността, прозрачността и отчетността на демократичното управление и опазването на здравето на гражданите. Според нас тя е в това, че в една демократична система политиците и администрацията изпитват далеч повече отговорност пред своите съграждани и разбират, че са важни хората. В диктатурата водещото чувство е страх от публичност на грешките и страх от наказание, а лицата, заемащи разни позиции в администрацията, вярват, че е важна системата. 

Най-жалкото е, че на фона на тези изключителни и заслужаващи възхищение усилия на правителството и публичната администрация на Тайван, китайските тролове продължават да разпространяват дезинформация за положението с коронавируса в Тайван. Една особеност на комунистическата диктатура в Пекин е, че отделя доста ресурси не да си гледа собствената кочина, а да води идеологическа война и да подрива успехите на другите. 

петък, 21 февруари 2020 г.

Отношенията Европа - Тайван

Последният бюлетин на Global Taiwan Institute е посветен на отношенията между Европа и Тайван. Неговата електронна версия е достъпна за сваляне тук


Темите в бюлетина включват:
  • Сътрудничеството между ЕС и Тайван за неутрализиране на китайското политическо проникване и намеса в Европа; 
  • Отношенията между Британия и Тайван след Брекзит; 
  • Отношенията между Нидерландия и Тайван; 
  • Значението на Трансатлантическото сътрудничество за Тайван. 
Един от големите проблеми на отношенията на Тайван с европейските страни е, че те признават Китайската народна република като единствен носител на името и държавността на Китай. Въпреки, че много политици, обществени фигури и все повече граждани изказват подкрепата си към Тайван, когото възприемат като опора на демокрацията в Източна Азия, поради политически причини европейските държави продължават да се съобразяват с принципа "един Китай" и не смеят да се противопоставят на червената азиатска диктатура. Китай е ядрена сила, постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, наричан е "фабриката на света" и т.н. - все причини европейците да се съобразяват с правителството в Пекин. 

В Европа Република Китай (както е официалното име на Тайван) е призната единствено от Ватикана. Не е малко, като се има предвид моралното влияние на Католическата църква и на папата, но далеч не е достатъчно от дипломатическа гледна точка. 

Китайският натиск е труден за понасяне, защото Пекин поставя света пред много неприятен избор: ако една държава признае Република Китай, това автоматично значи, че КНР ще прекъсне дипломатически отношения с нея. И обратно, ако една държава иска да има дипломатически отношения с КНР, Пекин изисква тя задължително да преустанови дипломатическите си отношения с Тайван. И през последните няколко години разни малки, не особено богати и явно склонни към подкупи държавни ръководства избраха да обърнат плочата и да заменят малкия Тайван с големия и богат Китай.

И все пак, в Европа расте подкрепата към Тайван - тя не е дипломатическа, но обществата тук постепенно стават все по-чувствителни към темата за тайванската независимост. Така например през 2019 година група членове на Европейския парламент създадоха клуб Формоза, който се обяви в подкрепа на независимостта на Тайван. Делегация на клуба посети страната миналата година и се срещна с президента Цай. През есента на 2019 година над 50 000 граждани на Германия подкрепиха онлайн петиция, призоваваща правителството да признае независимостта на Тайван. Въпреки, че комисията по външна политика в Бундестага се позова на принципа "един Тайван" и не склони да направи толкова голяма стъпка, а се задоволи само да каже, че Германия и Тайван имат общи ценности, самият факт, че петицията получи достатъчно подкрепа, че да бъде включена в дневния ред на комисията, е многозначителен. Този блог на български език също е част от вълната на нарастваща гражданска подкрепа за демократичен Тайван в Европа.

сряда, 19 февруари 2020 г.

Чешки политици поддържат приемането на Тайван в СЗО

Трима изявени чешки политици изпратиха писма до президента на Световната здравна организация в подкрепа на членството на Тайван в нея. 

Това са заместник председателите на долната камара на чешкия парламент Петер Фяла (лидер на Гражданската демократическа партия) и Войтек Пикал (от Чешката пиратска партия). Още едно писмо за подкрепа изпрати Павел Фишер, председател на Комисията по външни работи, отбрана и сигурност на горната камара на парламента, който е независим депутат. 

От ляво на дясно: Войтек Пикал, Павел Фишер и Петер Фяла.

За читателите, които не са запознати със ситуацията, ще е полезно да изясним, че участието на Тайван със статут на страна - наблюдател в СЗО беше прекратено преди четири години по настояване на Китайската народна република. Въпреки че в настоящия момент в Китай има епидемия на коронавируса и расте рискът за останалия свят, СЗО под давление на Китай не допуска в съвещанията си представители на Тайван. А това е наложително първо, защото Тайван е много близо до континентален Китай и второ, защото Тайван има много добра научно-изследвателска и приложна дейност в превенцията на вируса. Натискът на Китайската комунистическа партия обаче поставя на първо място идеологията и едва на следващо място - сътрудничеството и здравето на нациите. Тайван и останалият свят стават заложник на капризите и високомерието на Китай.

Фактът, че трима политици с различна политическа принадлежност споделят общо виждане за мястото на Тайван е СЗО е показателен за нарастващата подкрепа за справедливостта и здравия разум в Европа. 

Писмата на чешките политици следват други подобни становища СЗО от депутати от Австрия, Естония, Франция, Германия, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Португалия, Словакия, Испания и Холандия, Европейския парламент и Великобритания. В България все още няма политици с достатъчно воля да заявят позиция в подкрепа на Тайван. 

В световен мащаб също идва подкрепа за Тайван. Например известната хакерска групировка Anonymous хакна сайта на СЗО и постави съдържание в подкрепа на Тайван. Над 50 000 германци поискаха чрез петиция от своето правителство да установи дипломатически отношения с Тайван. Стотици хиляди подписват петицията в интернет за оставка на президента на СЗО Тедрос Адханом Гебрейес, който подкрепя Китай. 

четвъртък, 13 февруари 2020 г.

Играта на нерви продължава. Китайските самолети отново прелитат в близост до Тайван

Китай подължава с провокациите в тайванското въздушно пространство. В неделя китайски реактивни изтребители J-11, самолети за ранно предупреждение KJ-500 и бомбардировачи H-6 прелетяха през пролива Баши*, южно от Тайван, а след това през Западния Тихи океан, преди да се върнат към базите си през пролива Мияко североизточно от Тайван. В понеделник китайски реактивни самолети отново преминаха линията на тайванския пролив между оствова и континента. 

Със своята демонстрация китайските самолети обиколиха целия остров Тайван. Военновъздушните сили на Тайван реагираха, като изпратиха няколко самолета F-16 след натрапниците, и мобилизираха своите екипи за наблюдение и противовъздушна отбрана. 

Правителството на Тайван реагира гневно на китайската провокация. Държавният департамент на САЩ определи полетите на китайски военни самолети над тайванска акватория като абсолютно неприемливи. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Бележки:
* Баши е проливът между Тайван и северните филипински острови. 


неделя, 9 февруари 2020 г.

Anonymous хакна сайта на СЗО и добави Тайван в него!

Броени дни след като хакна един от сървърите на ООН и добави Тайван в международната организация, в петък, 7 февруари, тайната хакерска група Anonymous "превзе" и сайта на Световната търговска организация

На сайта на СЗО се появи надписът TAIWAN_NUMBAH_WANNNN!!

Скрийншот от сайта на СЗО, направен в петък, 7 февруари.
Добавено е и видео, в което е записан гласът на член на Anonymous, който е тайванец. Гласът е силно променен със софтуер (за да се запази неговата анонимност) и обяснява на мандарин, че предлаганата от Китай схема "една страна - две системи" ще е гибелна за Тайван.


Представител на Anonymous потвърди, че хакването е дело на групата и че по този начин тя изразява несъгласието си с изключването на Тайван като наблюдател в СЗО под натиска на Китайската народна република. В сайта Reddit потребителят hubahuba111, който и в други случаи е пускал информация от името на групата, е написал Thanks to Anonymous, Taiwan is back at WHO too! (Благодарение на Анонимните, Тайван отново е в СЗО!)

Тайван беше отстранен от СЗО през 2016 г., след като Цай Ин-Уън спечели първия си президентски мандат. Естествено, това се случи под натиска на Китай, защото Цай е известна със своята непримиримост към политиката на Пекин "една страна - две системи". Все повече тайванци всъщностсмятат, че тази идея е опасна за страната, защото ще повтори хонконгския сценарий от миналата година, когато централното правитество започна да ограничава суверенитета на града. Точно затова на президентските избори на 11 януари Цай спечели втори мандат с невероятна разлика в гласовете. 

Избухването на епидемията на коронавируса в Китай поставя под заплаха не само страната, но и съседните страни, включително Тайван където бяха регистрирани няколко случая на заболяване. Но за да угоди на Китай, СЗО не допусна Тайван да участва в заседанията на организацията по темата за глобалната превенция и координацията на усилията на държавите в риск. Това неадекватно поведение на СЗО пък стана повод активисти от цял свят да стартират онлайн петиция за оставката на генералния директор на СЗО. Към момента тя е подписана от над 346 000 души и Вие също можете да я подкрепите на този адрес: https://www.change.org/p/united-nations-call-for-the-resignation-of-tedros-adhanom-ghebreyesus-who-director-general 

петък, 7 февруари 2020 г.

Anonymous направиха страница за Тайван в сайт на ООН

През 1971 година Общото събрание на ООН предаде мястото на Република Китай (Тайван) в организацията на комунистическата Китайска народна република. От тогава Тайван системно е отстраняван от различни международни организации, от които е бил част, както и не е допускан за членство в други - и в двата случая под натиска на КНР. 

Последният пример е нежеланието на Световната здравна организация Тайван да участва в работната среща в Женева за справяне с коронавируса в Китай. Заразата отдавна вече няма само китайски вътрешни измерения и СЗО обяви глобално извънредно положение. Тайван е сериозно заплашен, защото има няколко регистрирани случая на вируса сред хора, които са били в Китай, но СЗО под натиска на Китай отново не прие той да участва във вземането на решения по тема, която го засяга пряко.

Така за пореден път политиката беше поставена над медицината и науката.

На фона на тези сложни отношения Тайван среща все повече подкрепа от влиятелни международни НПО и от обикновени граждани като Михаел Кройцберг и още 50 000 германци. А ето че сега страната получи неочаквана подкрепа от една от най-известните неформални организирани общности в света - хакерската група Anonymous. Те са известни с това, че вземат на прицел както държавни агенции, така и частни компании, които с нещо нарушават техните представи за етично поведение. Например са хаквали сайтове за детска порнография, които разпространяват вредно и незаконно съдържание. Воювали са онлайн дори с Ислямска държава. Някои ги наричат "дигитални робинхудовци", а други ги смятат за дигитални разбойници.

На 4 февруари Anonymous хакна един от сървърите на ООН и създаде в него страница за Тайван. На страницата имаше надпис "Тайван е номер едно" (на английски сленг TAIWAN NUMBAH WANNNN!!) заедно със знамето и герба на Тайван, както и знамето на пан-зелената коалиция, която се бори за независимостта на страната. Страницата беше увенчана от логото на самите Anonymous. Под знамената и символите има две YouTube видеа. Първото е с националния химн на Тайван, а второто -  закриващата песен от филма „Отмъстителите: Краят“.

Скрийншот от страницата за Тайван в сайта на ООН, създадена от Anonymous. 
Уебмастърите на сайта на ООН се усетиха 14 часа по-късно и премахнаха хакерската страница, но тя остана достатъчно дълго време, за да могат редица потребители да я посетят и да направят скрийншотове. Освен това страницата вече е качена в уеб архив, откъдето и експертите на ООН не могат да я изтрият. 

неделя, 2 февруари 2020 г.

Китай не се справя с коронавируса

Ако се чудите защо в китайските казионни медии всичко се представя сякаш винаги е хубавичко, грижовничко, правилничко и т.н., има си причина. Както има причина и сегашната реакция на Китайската народна република, демонстрираща огромна решимост за справяне с коронавируса и строителство на нова болница за няколко дни.

Причината е, че през 1979 г. "Партията" формулира като крайна цел на всички икономически реформи, които предприема, за 40 години да се създаде общество със средно ниво на благосъстояние (много общо и грубо, нещо като "средна класа" със среден стандарт на живот в много аспекти). И по план през 2020 г. правителството трябва да обяви, че целта е постигната. Много вероятно е преди избухването на заразата да са го планирали за началото на март, когато трябва да се проведе сесия на парламента. Така че ето защо се строи болница за няколко дни. 

Междувременно обаче, за много хора, които познават китайското общество отвътре, нещата не са толкова лъскави и идеални, както изглеждат през държавната телевизия на Китай. 

Например, журналистът Джон Бечелър направо заяви "ККП се проваля" и коментира желанието на медиците в Хонконг да се ограничи достъпът с останалата част на Китай, където не се справят достатъчно бързо в овладяването на заразата.

Анализаторът Сари Архо Хаврен, която живее и работи в Хонконг, също не вярва на "фантастични видеоклипове" от топ болниците с високи технологии, които показват, че всичко върви добре. Тя твърди, че всеки, който е посещавал обикновена китайска болница, знае, че нещата изобщо не са така.
В същия дух е мнението на Соломон Ю, републиканец от Тексас с китайски корени, който цитира журналиста Майк Джефрис, според когото просто не трябва да се вярва на китайския председател Си:
А още преди няколко дни Арлин Цао, геймър от Тайван, писа, че ККП лъже и крие данните за броя на заразените. Впоследствие се оказа, че те са наистина много повече от официалната статистика и се наложи СЗО да обяви глобална спешна ситуация заради вируса.
Междувременно, продължава тенденцията международните организации да се подмазват на Китай и да работят в негова полза. Освен, че СЗО се покри с позор, отказвайки да допусне Тайван на срещата в Женева, сега и Международната организация по гражданска авиация (ICAO / МОГА) към ООН започна да блокира в социалните мрежи потребители, които задават неудобни въпроси за изключването на Тайван от общите процеси за овладяване на заразата. Китай не допусна Тайван да изведе своите граждани от района на Ухан, но допусна примерно Турция Канада и др. Журналистът Майк Йео нарече МОГА "безгръбначна":

събота, 1 февруари 2020 г.

Петиция за оставката на Тедрос Адханом Гебрейес

В сайта за граждански инициативи Change.org набира популярност петиция за оставка на генералния директор на Световната здравна организация към ООН Тедрос Адханом Гебрейесус.

Тедрос Адхоном Гебрийесус, генерален секретар на СЗО и верен приятел на Китайската комунистическа партия.

Петицията, озаглавена Призив за оставката на Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, е създадена от Осука Ип от Канада. Неговата аргументация засяга две точки: липсата на смелост у Гебрейесус да обяви навреме спешна ситуация заради коронавируса в Китай и нежеланието му да допусне Тайван за заседанията на работните групи на СЗО по въпроса. 

Ето целия текст на петицията: 

На 23 януари 2020 г. Тедрос Адханом Гебрейес отказа да обяви избухването на вируса в Китай като глобално спешно състояние. Както всички знаем, коронавирусът не е лечим в момента. Броят на заразените и смъртните случаи е нараснал повече от десет пъти (заразени от 800 - до близо 10 000) само за 5 дни. Това частично се дължи на това, че Тедрос Адханом Гебрезий подцени коронавируса. Категорично смятаме, че Тедрос Адханом Гебрейус не е подходящ за ролята си на генерален директор на СЗО. Призоваваме за незабавна оставка на Тедрос Адханом Гебрейес.

Много от нас са наистина разочаровани, ние вярваме, че СЗО трябва да е политически неутрална. Без никакво разследване Тедрос Адханом Гебрейес вярва единствено на данните за заразени и смъртни случаи, които китайското правителство му предоставя.

От друга страна, Тайван не бива да се изключва от СЗО по някакви политически причини. Техните технологии са далеч по-напреднали от някои от страните в „списъка с избрани на СЗО.“

Моля, помогнете на света отново да придобие вяра в ООН и СЗО. 

Само за два дни петицията е събрала над 75 000 подписа. Ние от блога "Тайван - България" подкрепяме петицията и вчера писахме по важната тема за мястото на Тайван в СЗО.   

четвъртък, 30 януари 2020 г.

Тайван има място в СЗО! Особено при кризи като тази.

Независими експерти твърдят, че Тайван има една от най-добре развитите системи за здравеопазване в света. И въпреки това достъпът на Тайван за членство в Световната здравна организация е стопиран от Китай. Ситуацията е парадоксална - страна, която осигурява висококачествени здравни грижи на своите граждани и развива активна научно-изследвателска дейност в областта на медицината, да няма право на членство в СЗО заради ветото на друга държава. 

Темата за членството на Тайван в СЗО отново стана актуална покрай избухналата епидемия на коронавирус в град Ухан в Китай. Заболяването, което нараства с мълниеносна скорост, излага на риск редица други страни, чиито граждани са пътували до Китай, а също и страни, в които китайци са идвали на посещение. Към момента са потвърдени 7834 случая на коронавирус, от които 7736 са в Китай (т.е. 99% от всички случаи), а 177 души вече са починали (всички в Китай). 

Тайван беше силно заинтересован да участва в срещата на високо равнище в Женева, посветена на овладяването на епидемията, развихряща се в такава близост до страната, освен това има отличен опит в здравеопазването, ето защо беше съвсем резонно да се включи в обсъжданията на СЗО, засегащи региона, но Китай беше против.

Разпространението на заболяването досега. Изображение: New York Times.

В крайна сметка СЗО обяви глобално спешно състояние [1] заради коронавируса. Нима това не засяга Тайван? Нима в Тайван няма случаи на заболяването, сред лица, посетили наскоро Китай?

Джъстин Трюдо. Снимка: Reuters
За разлика от ревнивото пекинско правителство, премиерите на Канада (Джъстин Трюдо) и на Япония (Шинзо Абе) изразиха своята подкрепа за приемането на Тайван в СЗО. Абе беше категоричен, че участието на Тайван в СЗО е важно за преодоляването на проблема с вируса. 

По-рано САЩ също подкрепиха членството на островната страна в международната организация.


Шинзо Абе. Снимка: AFP
Междувременно Китай блокира на Тайван да се погрижи и за своите граждани. Пекин не допусна от Тайпе да изпратят чартърни самолети, които спешно да евакуират тайванците от континента. Китайците твърдят, че за безопасността на тайванците в и около Ухан се полагат грижи. Единственото, което остана на Тайван в тази ситуация, беше да предупреди своите граждани да избягват пътувания до Китай и да ограничи посещенията на китайски граждани на своя територия. 

За съжаление, ръководството на международната организация не заема принципна позиция в отношението си към членството на Тайван, а увърта и избягва да даде ясни и категорични отговори на поставените въпроси. Например Майкъл Раян, директор на Програмата за спешни случаи на СЗО, нарече страната "Китай, Тайван" и заяви фарисейски, че е най-добре властите в Тайван да се обърнат към Китай за информация във връзка с разпространието на заразата. Това изказване още веднъж доказва политическия натиск върху него. За първи път от много време, обаче, този път всички партии в Тайван - управляващи и опозиция - се обединиха срещу действията на Китай. В този дух беше и обръщението на тайванския президент Цай Ин-Уън към Китай, че е необходимо двете страни да предприемат стъпки към мир, паритет, демокрация и диалог.
- - -
- - - -
- - - - -
Бележки: 
[1] Според СЗО "глобално спешно състояние" (англ. global emergency) е "...извънредно събитие, което е определено като представляващо риск за общественото здраве на други държави чрез международно разпространение на болести и което потенциално изисква координиран международен отговор." 

понеделник, 27 януари 2020 г.

Коментар на Цън Цон за отношенията САЩ - Китай и за ситуацията в Тайван

Цън Цон от Съвета за икономически и дипломатически отношения участва в телевизионното предаване "Свободна зона" с водещ Георги Коритаров, където коментира отношенията между САЩ и Китай, както и скорошните президентски избори в Тайван. 

Цън Цон, председател на СИДО.
Фокусът на разговора беше за възможността Вашингтон и Пекин да
сключат сделка, която да прекрати търговската война между двете страни. САЩ имат претенции спрямо Китай по две направления: 
1. Несиметричността на търговията. Между САЩ и Китай е налице невероятен търговски дефицит. САЩ внасят много повече от Китай, отколкото Китай от САЩ. Разликата е 350 милиарда долара годишно. 
2. Структурни въпроси в икономиката. Те включват защитата на интелектуалната собственост (Китай отдавна безпардонно краде чужди патенти, като само леко ги префасонира и преименува), регулациите на валутата и на банковата система, субсидирането на местни бизнеси от страна на китайското правителство и др. подобни въпроси. 

Особеното е, че този процес върви с две важни личности - американският президент Тръмп, който безспорно промени перспективата на американската политика спрямо Китай, и китайският председател Си, който провежда един вид "ренесанс на китайския комунистически авторитаризъм" (по думите на Коритаров).

Наред с прелюбопитния диалог за отношенията между номер 1 и номер 2 в световната икономика, анализът на г-н Цън засегна и ситуацията в Тайван.

Според него опитите на Пекин да ограничи суверенитета на Хонконг са повлияли много на настроенията на избирателите в Тайван. Тяхното недоверие в принципа "една държава - две системи" нарасна и затова те гласуваха за Цай Ин-Уън. Наред с това, икономическите процеси също са повлияли на изборните нагласи. Твърдите подходи на Си Дзин-Пин биха работили без проблем, ако и икономиката е много силна, докато в последните година - две в Китай това го няма като условие, обясни Цън. В този смисъл, Китай е загубил някои от аргументите си за влияние в Тайван.

Говорейки за потенциалната възможност един ден Тайван да стане част от Китай, Цън заяви, че ако това се случи, Китай ще го обяви за победата на хилядолетието. Цън отчете, че в крайна сметка връщането на Тайван в Китай зависи от местното население, тоест от демократичния процес в тайванското общество, а хората там твърдо показват, че не искат да бъдат с Пекин. Той сподели, че е чел социологически изследвания, според които все повече жители на Тайван се възприемат преди всичко като тайванци, а не като китайци. В заключение водещият и неговият гост се обединиха около виждането, че и Китай, и САЩ ще използват темата Тайван като "коз" и инструмент в своите геополитически борби.

Цялото видео: