Заболяванията от Covid-19 в САЩ се разрастват бързо, ето защо Тайван взе решение да дарява по 100 хиляди маски за лице седмично на САЩ. Още на 18 март двете страни излязоха с общо изявление, че ще си сътрудничат в справянето с коронавирусната пандемия. Това обаче доста подразни Китай.
Съвсем в духа на болшевишката арогантност, говорителят на Китайската служба по въпросите на Тайван Жу Фен-лян квалифицира постъпката на тайванското ръководство като "конфронтация с родината".
Другарката Жу, говорител на Службата по въпросите на Тайван към Държавния съвет на Китайската народна република. |
Разбира се, това е глупав аргумент. Редица страни по света са произлезли етнически и културно от Британската имперния, но да сте чули Великобритания да иска от САЩ, Канада, Австралия или Нова Зеландия да коленичат пред прародината и тя да им казва какви решения да вземат? Или при разминаване в позициите да нарича мненията на тези страни "конфронтация"?
Външният министър на Китай, другарят Ву Жао-суан, беше още по-цветист в своята реакция за тайвано-американското сближаване в областта на общественото здраве. Той любезно заяви, че от ДПП* са станали "красиви за Съединените щати" и "по-отровни от вирусите." Мила политическа риторика.
А как стоят нещата? Ето как:
След като Тайван е произвел тези медицински маски сам, със собствените си ресурси и пари, има право да ги даде на когото избере. В момента САЩ се нуждаят от големи количества предпазни материали за своите лекари и медицински сестри, затова Тайван е решил да ги дари на САЩ. А това не е работа на Китай. Както не е негова работа, че Цай Ин-Уън спечели втори мандат с опустишителен резултат!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Бележка:
*ДПП - Демократическа пррогресивна партия, управляващата партия в Тайван, която излъчи за втори пореден мандат президента Цай Ин-Уън.
Няма коментари:
Публикуване на коментар