Джоузеф Ву, министър на външните работи на Тайван. |
Китайското правителство експулсира кореспондентите на три водещи американски медии: Ню Йорк Таймс, Уошингтън Поуст и Уолстрийт Джърнъл. Трите медии подробно отразяваха нарушаването на човешките права в Китай (например на уйгурите) и избухването на пандемията на коронавируса. Тяхната обективност и критичност към действията на Китайската комунистическа партия им спечели неприязън и санкции.
Външният министър на Тайван г-н Джоузеф Ву покани трите медии да установят своите кореспондетски бюра за региона в Тайван. Министър Ву беше категоричен, че чуждестранните медии няма да имат проблеми от такъв характер в Тайван, защото страната му цени свободата и демокрацията:
As @nytimes, @WSJ & @washingtonpost face intensifying hostility in #China, I'd like to welcome you to be stationed in #Taiwan — a country that is a beacon of freedom & democracy. Yes! You'll find people here greeting you with open arms & lots of genuine smiles. JW— 外交部 Ministry of Foreign Affairs, ROC (Taiwan) 🇹🇼 (@MOFA_Taiwan) March 28, 2020
Любопитно е да коментираме аргументите на китайската страна. Според Пекин, експулсирането на тримата кореспонденти е в отговор на ограничения, наложени от Вашингтон на някои китайски държавни медии. Но точно тук има принципно положение: справедливо ли е Китай да насочва своя огън срещу срещу независими частни медии, които нямат общо с американското правителство и не са финансирани от него?
Смятам, че това е несправедливо решение и не следва принципа на реципрочност. Големият проблем на китайското правителство с чуждестранните медии е, че не може да влияе на повечето от тях какво съдържание да генерират. И след като не може да промени тяхната политика и свобода на изразяване, комунистическото ръководство в Пекин просто се отървава от тях.
Няма коментари:
Публикуване на коментар