сряда, 30 октомври 2019 г.

Сенатът на САЩ прие акта TAIPEI

Във вторник, 29 октомври, Сенатът на САЩ прие единодушно акта TAIPEI

TAIPEI е абревиатура на Taiwan Allies International Protection and Enhancement Initiative (Международна инициатива за защита и засилване на съюзниците на Тайван) и има за цел да подкрепи дипломатическото присъствие на Тайван в света, при това в епоха, когато Китай използва своя нарастващ икономически, дипломатически и военен капацитет, за да заплашва и изолира островната държава. 

С въвеждането на TAIPEI, САЩ приемат да: 
  • подкрепят Тайван в укрепването на неговите официални дипломатически отношения, както и неофициалните партньорства със страни от Индо-Тихоокеанския регион и по целия свят;
  • увеличат своята ангажираност в областта на икономиката, сигурността и дипломацията с държави, които демонстрират добри отношения с Тайван; 
  • намалят своята ангажираност в областта на икономиката, сигурността и дипломацията с държави, които предприемат сериозни или значителни действия за подкопаване на Тайван.
Наред с това, Съединените щати ще се застъват за приемането на Тайван в международни организации, в които не се изисква наличието на официална държавност, или поне страната да получава статут на наблюдател в такива организации. 

Подобен на TAIPEI текст е внесен за гласуване и в Камарата на представителите (долната камара на американския парламент). Комисията по външни работи на Камарата ще разгледа проекта днес (30 октомври) и вероятно ще го приеме със силна подкрепа от двете партии - Републиканската и Демократическата, което ще прокара пътя законопроектът да бъде внесен в Камарата за гласуване.

След като Камарата приеме своя проектозакон, той трябва да бъде приравнен към версията на Сената, одобрена във вторник. След като идентичните закони са одобрени и от двете камари, съгласуваният акт ще бъде бъде изпратен на президента Тръмп, за да го подпише и по този начин да го превърне в действащ закон.

Членове на Европейския парламент са в Тайван, срещнаха се с президента Цай

Привържениците на тайванската независимост в Европа продължават своята активна политика. Днес президентът  на Тайван Цай Ин-Уън се срещна с члена на Европейския парламент Михаел Галер [1], който е председател на Групата за приятелство с Тайван в ЕП и инициатор за новосъздадения Клуб "Формоза". Г-н Галер е на шестдневно посещение в страната, а във водената от него делегация участва и гръцкият представител в ЕП Емануил Фрагкос [2], член на комисията за отношения с Китайската народна република в ЕП. 

Президент Цай прие Михаел Гахлер, член на ЕП.
Целта на визитата е да се опознаят тенденциите във външните отношения на Тайван, отношенията с Пекин, както и перспективите пред икономическото развитие на страната. Предвидени са редица срещи с тайвански политически фигури, експерти, предприемачи създатели на политики и т.н.

На срещата г-н Галер подари на президента Цай плакет в чест на създаването на клуб „Формоза“, подписан от неговите учредители. В своето изказване на срещата, президентът на Тайван подчерта важността на тези политически връзки, основани на ценности на свободата и демокрацията. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Бележки: 
[1] Галер е член на парламентарната група на Европейската народна партия. 
[2] Фрагкос е член на парламентарната група "Европейски консерватори и реформисти."

петък, 18 октомври 2019 г.

Клуб "Формоза" в подкрепа на Тайван беше създаден в Европейския парламент

На фона на постоянния натиск, който Китайската комунистическа партия оказва върху държави, международни институции и частни компании [1], за ограничаване на суверенитета и независимостта на Тайван, правят впечатление смелите действия на политици и общественици, които защитават демокрацията и право на самоопределение на Тайван. 

Последната обнадеждаваща новина в тази посока е създаването на Formosa Club, който обединява членове на Европейския парламент и депутати от три национални парламента. Тази сряда в Брюксел групата политици се обедини около желанието си да окаже подкрепа на Тайван срещу доктаторската и потисническа политика на правителството в Пекин. Сред тях са германският християндемократ и член на ЕП Михаел Галер, известният с консервативните си позиции депутат от германския Бундестаг Клаус-Петер Вилш, френският либерал и народен представител от "Републиката напред!" Жан - Франсоа Цезарини, и британския либералдемократ и член на Камарата на лордовете Дейвид Стийл.

Photo credit: CNA
В речта, произнесена при формирането на клуба, Михаел Галер е подчертал, че Тайван и Европа споделят еднакви ценности на демокрацията, свободата и върховенството на закона. Той е заявил, че клубът "Формоза" ще каже "Не" на продължаващия тормоз в Китай над Тайван, съобщава тайванската CNA

През последните години Китай активно и много успешно влияе на дипломатическите отношения на Тайван с други държави. През 2019г. Соломоновите острови и Кирибати прекратиха дипломатическите си отношения с Тайван. Наред с това, комунистическото правителство в Пекин стопира членството на Тайван в международните организации. 


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Бележки: 

[1] Последният пример е от преди броени дни: компанията Dior беше принудена да поднесе публично извиненията си на Китайската народна република, че на нейно събитие е била представена карта на Китай, която не включва Тайван.